Badanie stopnia zakwaszenia gleby oraz zawartości przyswajalnych form makro- i mikroelementów pozwala dostosować nawożenie do potrzeb uprawianych roślin, a tym samym wyklucza negatywny wpływ nadmiernego lub niezrównoważonego nawożenia na środowisko naturalne.
Rozwój produkcji rolniczej opiera się na nowoczesnej wiedzy przekazywanej przez instytucje ściśle związane z tą dziedziną gospodarki. W racjonalnej produkcji rolniczej podstawą decyzji nawozowych powinny być badania zasobności gleb w składniki pokarmowe oraz znajomość odczynu gleb, który jest podstawowym czynnikiem decydującym o efektywności stosowania nawozów mineralnych.
Nawożenie nie jest wyizolowanym elementem produkcji roślinnej, lecz jest współzależnym ogniwem w kompleksie zabiegów agrotechnicznych. Prawidłowe nawożenie polega na dostarczeniu roślinom składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach oraz w ilościach umożliwiających uzyskanie maksymalnych zwyżek plonów o dobrej wartości biologicznej i technologicznej. Wyniki badań agrochemicznych stanowią więc podstawę decyzji agrotechnicznych oraz niezbędny materiał do prowadzenia doradztwa nawozowego.
Dział Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa:
- opracowuje plany nawożenia i zalecenia nawozowe dla upraw rolniczych i ogrodniczych;
- sporządza mapy stanu zakwaszenia, potrzeb wapnowania oraz zasobności gleb w makro- i mikroelementy;
- opiniuje plany nawożenia;
- prowadzi doradztwo nawozowe dla różnych kierunków produkcji roślinnej;
- prowadzi szkolenia w zakresie nawożenia i wapnowania gleb.